Kolding Å Pumpestation, et afgørende klimatilpasningsprojekt i Kolding midtby. Projektet er en del af Kolding Kommunes omfattende indsats for at beskytte byen mod de stigende trusler fra klimaforandringer. Med en placering ved udmundingen af Kolding Å, hvor åen møder Kolding Fjord, skal det nye sluse- og pumpesystem sikre mod både havvandsstigninger og kraftig nedbør.
Projektets primære formål er at beskytte Kolding by mod oversvømmelser fra stormflod og øget nedbør. Dette opnås ved at kombinere en sluse og en pumpestation, der sammen skal forhindre havvand i at trænge op i å-systemet og effektivt lede å-vand ud i fjorden under ekstreme vejrsituationer. Derved reduceres risikoen for oversvømmelser i byens lavtliggende områder.
Anlægget omfatter en sluse, der kan blokere havvand fra at strømme op i åen, og en stor pumpestation, der kan transportere vand fra åen ud i Kolding Fjord. I normalsituationen vil pumpestationen ikke være i drift, og vandet vil naturligt strømme fra Kolding Å til fjorden. Ved forhøjet vandstand i fjorden lukkes sluseportene, og pumpesystemet aktiveres for at holde vandstanden i åen under kontrol.
Tekniske specifikationer:
– Sluseportene: Bygges til en højde på 2,8 meter over havets overflade for at modstå kraftige højvande.
– Pumpestationens kapacitet: Designet til at pumpe 20 kubikmeter vand pe?r sekund, hvilket svarer til at tømme et olympisk svømmebassin på tre minutter.
Kolding Kommune har valgt at gennemføre udbuddet som et tidligt udbud, hvilket betyder, at JORTON A/S som hovedentreprenør er involveret fra dispositionsforslag til udførelsesprojektet. Dette tidlige samarbejde sikrer, at vores ekspertise i byggetakt, logistik og arbejdsmiljø kan integreres effektivt i projekteringsprocessen.
Projektet inkluderer også mulighed for fremtidige tilpasninger som mobile watertubes langs havnen, hvilket yderligere styrker byens beredskab mod oversvømmelser. Disse tiltag sikrer, at Kolding by er robust og modstandsdygtig over for de udfordringer, som klimaforandringerne medfører.