Om JORTON

Landsdækkende leverandør
af bygge- og anlægsløsninger
– med lokal forankring

JORTON har over 90 års succesrig historie og erfaring i ryggen, når vi løser opgaver fra afdelingerne i Hjørring, Aalborg, Randers, Aarhus, Kolding, Esbjerg, Aabenraa, Odense og Køge. JORTON blev etableret i Aarhus af arbejdsløse jord- og betonarbejdere, som modigt tog kampen op i en krisetid og skabte Jord- og Betonarbejdernes Kooperative Forretning. I det 21. århundrede er udfordringerne og opgaverne meget anderledes, men virksomhedens DNA er det samme og indeholder klassiske dyder som godt håndværk, åbenhed, dialog og samarbejde. JORTON er i dag en landsdækkende leverandør af bygge- og anlægsløsninger.

Håndværkerne kan deres kram uanset om de opfører nyskabende kontordomiciler, løser opgaver for boligforeninger, arbejder for private husejere, bygger moderne offentlige institutioner eller vej- og jernbanebroer.

Vi er helt fremme, når der skal bygges nyt, men vi har også årtiers erfaring med at bevare og forny den ældre bygningsmasse og infrastruktur, når vi renoverer for fremtiden til gavn for boligforeninger, virksomheder, det offentlige og for private.

Vores historie

JORTON blev etableret i Århus i 1932. I de første år bestod aktiviteterne af mindre jord-, kloak- og vejarbejder. Efter 2. verdenskrig fulgte større entreprisearbejder.

JORTONs vækst tog for alvor fart med det industrialiserede boligbyggeri i 1953. Vi var med overalt i landet da boligforeningernes montagebyggerier indtog landet. Med de mange entrepriser, der blev udført i alle dele af landet, opstod behovet for en mere lokal tilknytning til de områder, hvor arbejdet foregik. Odense afdelingen kom til i 1976 og herefter fulgte afdelingerne i Aabenraa, Esbjerg, Kolding, Aalborg, Køge, Randers og Hjørring

Fra at være et lokalt entreprenørselskab tilbage i 1932 er JORTON i dag vokset til en landsdækkende bygge- og entreprenørvirksomhed med opgaver inden for såvel total- som hoved- og fagentrepriser.

Organisation

Mission, vision og værdier

JORTONs mission er, at vi på et forretningsmæssigt grundlag skal være en eftertragtet samarbejdspartner, der leverer byggerier og anlæg, hvor kundetilfredsheden er i top. JORTON skal være en god og attraktiv arbejdsplads og skal hele tiden søge udvidelse af medarbejderstaben. JORTON skal tage hensyn til og støtte op om samfundet.

Visionen i JORTON er, at vi frem mod 2026 skaber rammerne for at udbygge positionen i byggebranchen som en eftertragtet samarbejdspartner med kompetente og motiverede medarbejdere.

Som landsdækkende bygge– og entreprenørvirksomhed med mere end 90 års erfaring og know how i branchen, søger vores loyale medarbejdere i det daglige at udføre alle opgaver med udgangspunkt i følgende nøgleord

  • Kundetilfredshed
  • Pålidelighed
  • Forandringsparathed

Tilfredse kunder er omdrejningspunktet i JORTON. Vi vil gennem dialog forstå kundens behov og give kunden en oplevelse, der rækker udover det færdige produkt. Vi vil altid søge at samarbejde professionelt mod at levere kundens ønsker til aftalte tid uden fejl og mangler.

Et godt samarbejde bygger imidlertid også på pålidelighed. Derfor er det vigtigt for os, at der altid gives en troværdig og reel information til samarbejdspartnere og kunder, således at indgående aftaler altid overholdes og opfyldes ud fra vores bedste forståelse af kundernes behov.

For til stadighed at være pålidelig og have tilfredse kunder forudsættes det, at vi kan tilpasse aktiviteterne til udviklingen i omgivelserne og samfundet generelt. Denne forandringsparathed opretholdes ved løbende at arbejde med viden, materiel, processer, produkter og samarbejdsformer.

Vores værdier bygger som altid på åbenhed, dialog og samarbejde. Siden 1932 har vi været garant for høj faglig kvalitet og bygge- teknisk udvikling. JORTON har fra begyndelsen været funderet i egenproduktion og nærhed til bygherrer og projekter. Kvaliteten, der følger vores måde at arbejde på, vil vi ikke give køb på. Vi gør os umage.

Nøglen er åbenhed. Branchen har i mange år været kendt for at vide bedre. Vi vil belyse projektet fra alle sider. JORTON vil stille klare og åbne forventninger til os selv og vores samarbejdspartnere, så projektet bliver gennemskueligt. Vi vil gøre det lettere at håndtere de udfordringer, der opstår i større og mindre byggeprojekter. JORTON vil tage hånd om knasterne, før de vokser og bliver til problemer.

Vi vil dialog. Den er et grundlæggende værktøj til, at byggeprocessen forløber optimalt, og at vi sammen når det bedste resultat. Det lyder banalt, men det er troværdigt. JORTON har mange års erfaring med at tage ansvar og arbejde for, at parterne i hele forløbet indgår i konstruktiv dialog. Dialog betyder, at vi når målene til glæde for både kunder og samarbejdspartnere.

Vi ønsker samarbejde. Vi arbejder for samarbejde mellem alle parter i projektet – bygherre, arkitekt, rådgivende ingeniører og entreprenører. JORTON vil finde løsninger – ikke kun for JORTON, men for hele projektet. Det kræver nærhed til bygherren og projektet. Med vores stærke kultur og et godt arbejdsmiljø funderet i egenproduktion kan vi praktisere samarbejde hver dag. Vi er et naturligt omdrejningspunkt for samarbejdet, fordi vi altid er tæt på.

Økonomi

Hovedtal og nøgletal

JORTON A/S (TKR).20222021202020192018
Indtjening
Årets produktion til salgsværdi1.425.4601.250.1641.108.5141.021.802940.626
Heraf egenproduktion til salgsværdi862.332706.498670.090646.978559.009
Resultat af primær drift11.45912.66329.44223.77023.200
Resultat af finansielle poster-1.045-413-486-343-214
Resultat far skat9.53312.25028.95623.42722.986
Resultat6.6409.28322.32317.35518.203
Balance
Tilgang af materielle anlægsaktiver14.22916.09230.35119.89138.002
Balancesum529.777452.034409.815358.824329.086
Egenkapital119.642113.002108.71991.39679.041
Nogletal
Resultatgrad før skat0,7%1,0%2,6%2,3%2,4%
Resultatgrad efter skat0,5%0,7%2,0%1,7%1,9%
Likviditetsgrad122,6%112,4%128,1%119,6%119,8%
Forrentning af egenkapital6%9%24%22%28%
Soliditetsgrad23%25%27%25%24%
Antal medarbejdere448456441429378

Kontakt os

Vil du vide mere om projektet, er du meget velkommen til at kontakte os.

Allan Harbo
Adm. direktør
SKRIV TIL MIG
Kenneth Husum Klitte
Økonomichef
SKRIV TIL MIG
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.